از زمان رویش دندان های شیری در کودکان تا سن 10/12 سالگی، آنها نیاز به دندانپزشک کودکان دارند. برای حفظ سلامت دهان و دندان ها و همچنین لثه کودکان، دندانپزشک باید تخصص کافی در این زمینه داشته باشد. دندان های شیری از تقریبا از 6 ماهگی شروع به رشد می کنند که البته در برخی از کودکان شاید رشد دندان ها دیر تر اتفاق بیوفتد. که جای نگرانی نیست و دلیل اصلی آن بیشتر ژنیتیکی است. دندان های شیری تا سن 6/7 سالگی باید در دندان رشد کرده باشند. از این سن دندان های شیری شروع به افتادن می کنند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. 

بسیاری از افراد بر این باور هستند که دندان های شیری در دهان باقی نمی مانند پس مراقبت از آنها لزومی ندارد. این باور کاملا اشتباه است عدم مراقبت از دندان های شیری باعث پوسیدگی و در نهایت افتادن آنها می شود، در صورتی که دندان های شیری زودتر از موعد خود بیوفتند در رویش دندان های دائمی مشکلات متعددی رخ می دهد.

دندان پزشکی کودکان و دندانپزشکی عمومی کمی با هم تفاوت دارند. اما با این حال بسیاری از دندانپزشکان عمومی دوره های دندانپزشکی کودکان را گذرانده اند. دندانپزشکی کودکان اغلب به مراقبت و پیشگیری از بیماری های دهان و دندان و لثه تاکید دارند. درمان های فلورایدی و سیلانت جزء درمان هایی هستند که دندانپزشک کودکان باید با آنها آشنا باشد. یکی از عمده ترین کارهایی که دندانپزشک کودکان باید انجام دهد، تشویق والدین و کودکان به حفظ بهداشت و مراقبت از دهان و دندان در سنین کودکی می باشد. 

 

خدماتی که در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود

از عمده ترین خدماتی که در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود، به موارد زیر می توان اشاره نمود.

  • بررسی پوسیدگی و احتمال آن در کودکان و نوزادان 
  • ترمیم پوسیدگی در دندان های شیری
  • آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان به کودکان و والدین 
  • درمان های فلورایدی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها 
  • مشاوره به کودکان و والدین برای ترک عادت های غلط کودکان مانند مکیدن انگشتان و دندان قروچه
  • ارتودنسی و شروع درمان های لازم برای صاف و منظم کردن دندان های دائمی 
  • درمان بیماری های لثه در کودکان 

توصیه می شود حداقل یکبار کودکان خود را بررسی وضعیت دندان ها به دندانپزشکی ببرید. بیماری هایی نظیر کراس بایت، آوربایت و آندربایت با اولین بررسی قابل تشخیص و درمان هستند.

افراد اگر از زمان کودکی عادت به رعایت بهداشت دهان و دندان کنند، در بزرگسالی کمتر دچار بیماری ها و مشکلات دهان و دندان می شوند.

 

پرکردن و ترمیم دندان کودکان 

دندان های شیری گاهی به دلیل تغذیه، کمبود کلسیم، عدم مسواک زدن و دلایل دیگر دچار پوسیدگی می شوند. این پوسیدگی می تواند پیشرفت کند و به عصب دندان برسد و باعث افتادن دندان ها شود. افتادن زود هنگام دندان های شیری می تواند باعث کج در آمدن دندان های دائمی بشود. پرکردن دندان های شیری در کودکان روش های مختلفی دارد. 

پر کردن با مواد همرنگ: دندان های جلویی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد همرنگ پر می کنند. در این مواقع زیبایی دندان ها اهمیت دارد. اگر دندان های شیری یا دائمی کودکان بشکند یا پوسیده شود آنها را با مواد کامپوزیت که همرنگ دندان هستند پر می کنند.

روکش استیل ضد زنگ: برای بازسازی دندان های شیری پوسیده و ترمیم آنها از روکش ضد زنگ استفاده می کنند. وقتی دندان های شیری با مواد سفید پر می شوند برای نگهداری آنها به روکش نیاز است. گاهی اوقات نمی توان دندان های آسیاب پوسیده کودکان را با مواد همرنگ پر نمود در این حالت برای آنها روکش می گذارند تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود. این روکش تا زمان افتادن دندان های شیری روی آنها باقی می ماند.

 

فلوراید تراپی چیست

برخی از کودکان به دلایل مختلف از کمبود کلسیم رنج می برند. گاهی اوقات به دلیل برخی از بیماری ها در زمان بارداری مشکلات متعددی برای نوزادان پیش می آید. که یکی از آنها مستعد بدن دندان ها برای پوسیدگی می باشد. در این مواقع دندان های شیری در معرض پوسیدگی هستند. حتی گاهی اوقات دندان های بزرگسالان نیز در معرض پوسیدگی می باشد. در برخی از مناطق کشور که آب آشامیدنی سالم وجود ندارد افراد در معرض پوسیدگی دندان ها هستند. اما چرا؟ دندان برای مقاومت در برابر پوسیدگی به فلوراید نیاز دارد. درصد زیادی از فلوراید دندان از آب آشامیدنی تامین می شود. آب های آلوده فاقد فلوراید هستند.

برای جلوگیری از پوسیدگی یک روش مطمئن به نام فلوراید تراپی وجود دارد. دندانپزشک دندان کودکان را برای جلوگیری از پوسیدگی آغشته به فلوراید می کند. این فلوراید بسته به درصد آن تا مدتی از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

سیلانت تراپی

یکی دیگر از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان ها سیلانت تراپی می باشد. سیلانت پوششی است که روی سطح دندان های آسیاب قرار می گیرد. این پوشش نازک تاثیر بالایی در پوسیدگی دندان ها دارد. دوام سیلانت ها معمولا بیش از 5 سال است. 

 

آموزش مراقبت از دهان و دندان ها 

یکی از موثر ترین کارهایی که دندانپزشک کودک انجام می دهد، آموزش رعایت بهداشت به کودکان و والدین آنها می باشد. با آموزش نحوه مسواک زدن به کودکان می توان آنها را به استفاده از مسواک در طول روز تشویق نمود. خوشبختانه در بازار مسواک ها و خمیر دندان های مخصوص کودکان وجود دارد که با تهیه آنها می توان کودکان را به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان ترغیب کرد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص دندانپزشکی کودکان و مشاوره رایگان می توانید با مطب دکتر یوسف بالوی پور تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع